Powiatowe Ko³o Pszczelarzy w Ja¶le

Z ¿ycia ko³a

SPRAWOZDANIE ZA ROK 2014
sprawozdanie
sprawozdanie


SPRAWOZDANIE ZA ROK 2013
sprawozdanie
sprawozdanie
sprawozdanie
sprawozdanie

SPRAWOZDANIE ZA ROK 2012

Zarz±du Powiatowego Ko³a Pszczelarzy w Ja¶le za rok 2012, czyli:
od Ambro¿ego do Ambro¿ego

Poprzednie ¦wiêto Pszczelarzy odby³o siê 26 listopada 2011 r. wspólnie z kolegami z Nowego ¯migrodu. Uroczysto¶ci rozpoczê³y siê Msz± ¦w. do naszego Patrona w Sanktuarium M B Saletyñskiej, a nastêpnie w refektarzu klasztornym uczestniczyli¶my w okolicznosciowym spotkaniu. Decyzj± ZG Polskiego Zwi±zku Pszczelarskiego wyró¿nieni zostali Z³ot± Odznak± PZP koledzy: Stanis³aw Gajecki, Stanis³aw Tuleja, Czelu¶niak Zdzis³aw oraz Jan Mroczka – Medalem Dzier¿ona.

Aktualnie Ko³o liczy 41 cz³onków posiadaj±cych 1127 rodzin pszczelich.

Zebrania cz³onkowskie odbywaj± siê regularnie w ka¿d± drug± niedzielê miesi±ca / z przerw± wakacyjn± / w Klubie Seniora Jasielskiej Spó³dzielni Mieszkaniowej. Frekwencja na zebraniach przekracza 75 %. Serdecznie dziêkujemy Prezesowi JSM – Panu Januszowi Przetacznikowi za okazywan± od o¶miu lat pomoc.

Ko³o prowadzi szeroko zakrojon± dzia³alno¶æ szkoleniow±. W zebraniach uczestniczy³y osoby z du¿± wiedz± pszczelarsk± m.in. mgr in¿. Agnieszka ¯o³na - pracownik PODR w Boguchwale, mgr in¿. Roman Bartoñ – prezes Wojewódzkiego Zwi±zku Pszczelarzy w Rzeszowie, dr. Andrzej Smyka – Powiatowy Lekarz Weterynarii, in¿. Stanis³aw Wróbel – by³y pracownik PODR, którzy udzielaj± nam wiele cennych porad. Równie¿ nasi bardziej do¶wiadczeni koledzy np. Stanis³aw Jastrz±b dzieli siê swoj± wiedza z zakresu hodowli matek pszczelich. W minionym roku 8 naszych cz³onków ukoñczy³o kurs pszczelarski. Pocz±wszy od 2006 roku ³±cznie 20 osób - cz³onków naszego Ko³a zdoby³o takie uprawnienia zawodowe, co stawia nas w czo³ówce kó³ zrzeszonych w WZP w Rzeszowie. Uczestniczyli¶my tak¿e w spotkaniu z dr. Ma³gorzat± Bieñkowska z Pu³aw - organizowanym przez Pogórzañski Zwi±zek Pszczelarzy w Ja¶le.

Nasi koledzy s³uchali wyk³adów: prof. Krystyny Czekoñskiej – z Krakowa, prof. Paw³a Chorbiñskiego – z Wroc³awia, prof. Ryszarda Czarneckiego – z Krakowa i prof. Artura Stojko – z Katowic. Byli¶my obecni na XXX Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza w Pszczelej Woli.

Cz³onkowie Ko³a korzystaj± z programu “wsparcia rynku produktów pszczelich” prowadzonego przez ARR za po¶rednictwem WZP w Rzeszowie. Zakupili¶my:
a/ 153 opakowania apiwarolu do zwalczania warrozy,
b/ 174 matki pszczele/ hodowlane/,
c/ 11 odk³adów pszczelich,
d/ 4 miodarki,
e/ 3 sto³y do odsklepiania,
f/ 1 topiarkê do wosku.

Uzyskali¶my pomoc w zakupie drobnego sprzêtu z funduszy Starostwa Powiatowego i pokrycie kosztów szkolenia przez Urz±d Miasta w Ja¶le.

Przedstawiciele naszego Ko³a uczestniczyli / na w³asny koszt / w imprezach:
a/ pielgrzymka do Le¿ajska – ¶wiêto pszczelarza,
b/ 7 Wojewódzka Majówka Pszczelarska w Krowicy Ma³ej,
c/ 6 Podkarpackie ¦wiêto Miodu w Urzêdzie Marsza³kowskim w Rzeszowie.

Cz³onkowie naszego Ko³a uczestniczyli w konkursach organizowanych przez WZP w Rzeszowie zdobywaj±c:
a/ Jan Mroczka – pierwsze miejsce w konkursie na Najlepsz± Pasiekê Podkarpacia w grupie pasiek towarowych,
b/ Stanis³aw Folta i Józef Poliwka – wyró¿nienie w konkursie na Najlepsz± Pasiekê Podkarpacia w grupie pasiek amatorskich,
c/ Zdzis³aw Czelu¶niak – wyróznienie w konkursie Najlepsze Miody Podkarpacia.

Redaktorzy “Pszczelarza Polskiego” odwiedzili pasieki Zdzis³awa Czelu¶niaka i Jana Mroczki, a nastêpnie w numerze 1/2012 ukaza³ siê obszerny artyku³ wraz ze zdjêciami z tego spotkania.

Zarz±d Powiatowego Ko³a Pszczelarzy w Ja¶le sk³ada podziêkowanie Zarz±dowi Wojewódzkiego Zwi±zku Pszczelarzy w Rzeszowie za wszelk± pomoc udzielan± nam od pocz±tku powstania Ko³a w Ja¶le. Dziêkujemy wszystkim naszym cz³onkom za wzorowy i czynny udzia³ w pracy naszego Ko³a, za wszelk± udzielan± pomoc i radê w naszej dzia³alno¶ci, a to wszystko buduje obraz naszego Ko³a w ¶rodowisku.



Wyniki konkursu na najlepsz± pasiekê Podkarpacia

Mi³o nam poinformowaæ wszystkich, ¿e cz³onek naszego Ko³a, Kolega Zdzis³aw Czelu¶niak zosta³ laureatem konkursu "Najlepsza Pasieka Podkarpacia 2011" w kategorii pasiek amatorskich, organizowanym w ramach VII Podkarpackiego ¦wiêta Miodu. Za zdobycie wysokiego, III miejsca uhonorowany zosta³ pami±tkowym dyplomem i cennymi nagrodami rzeczowymi. Koledze Zdzis³awowi serdecznie gratulujemy sukcesu oraz zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii zdjêæ


Wa¿niejsze wydarzenia z ¿ycia Powiatowego Ko³a Pszczelarzy w Ja¶le w roku 2011.

1. Wojewódzki Zwi±zek Pszczelarzy.
Nasze Ko³a nale¿± do Wojewódzkiego Zwi±zku Pszczelarzy w Rzeszowie, a ten do Polskiego Zwi±zku Pszczelarskiego w Warszawie. Jeste¶my zatem jedynymi Ko³ami w regionie umocowanymi w organizacji ogólnopolskiej.
WZP dzia³a od ponad 40 lat w województwie podkarpackim zrzeszaj±c 52 ko³a i 2150 cz³onków posiadaj±cych 47.425 rodziny pszczele. Jeste¶my najwiêksz± organizacj± pszczelarsk± w Polsce, ze wszystkimi wynikaj±cymi z tego faktu konsekwencjami.

2. Stan osobowy Ko³a.

Ko³o nasze dzia³a ju¿ 8 rok. Powsta³o z potrzeby powo³ania w Ja¶le nowej i nowoczesnej organizacji pszczelarskiej, stawiaj±cej sobie dobro swich cz³onków na pierwszym miejscu. Nie zabiegamy o nowych kolegów, natomiast jeste¶my otwarci na osoby chc±ce zasiliæ nasze szeregi.W omawianym okresie do Ko³a zosta³o przyjêtych 3 nowych cz³onków. Na dzieñ dzisiejszy jest nas 40 osób i posiadamy 1068 rodzin pszczelich. Jest to wielko¶æ optymalna, odpowiadaj±ca ¶redniemu Ko³u w WZP. Zebrania odbywaj± siê go¶cinnie w Klubie Seniora Jasielskiej Spó³dzielni Mieszkaniowej. Dziêki uprzejmo¶ci i wyrozumia³o¶ci Zarz±du Spó³dzielni i jej prezesa Pana Janusza Przetacznika mo¿emy bez ograniczeñ korzystaæ z lokalu, kuchni i sprzêtu elektronicznego.
W¶ród naszych cz³onków mamy osoby o imponuj±cym sta¿u pszczelarskim, jak równie¿ m³odych, energicznych i ambitnych kolegów, bêd±cych na pocz±tku swej drogi pszczelarskiej. Tak jak zró¿nicowany jest wiek pszczelarzy, jeszcze bardziej zró¿nicowana jest wielko¶æ naszych pasiek. Mamy pasieki ma³e - hobbystyczne, ale i takie, które licz± 60 rodzin. Przy wymienionej wcze¶niej ilo¶ci rodzin / 1068 / ¶rednia wielko¶æ naszej pasieki to 27 rodzin. Godzi siê zauwa¿yæ, ¿e ¶rednie napszczelenie w województwie podkarpackim wynosi 6,16 rodzin na hekter, a wielko¶æ dla ca³ego kraju wynosi 3,30 rodz/ha. Z kolei ta ostatnia liczba jest dwa razy wiêksza, ni¿ ¶rednia wielko¶æ w krajach Unii Europejskiej. Ma to swoje konsekwencje - przy marnych naszych po¿ytkach / a takie wystêpuj± w 3 ostatnich latach / ¶rednie zbiory wynosz± 7 kg miodu z ula.
W celu ³atwiejszego komunikowania siê i pokazania w ¶rodowisku pracy naszego Ko³a utworzyli¶my stronê internetow±:
www.pszczelarze-jaslo.pl
Twórc± i administratorem tej strony jest kolega Mieczys³aw Maduzia, któremu t± drog± sk³adam serdeczne podziêkowanie.
Dla u³atwienia obrotu pieniêdzmi na linii Ko³o - WZP za³o¿yli¶my konto w Banku Spó³dzielczym i tu podziêkowania koledze Augustynowi Ga³uszce.
Zarz±d Ko³a zosta³ w tym roku powiêkszony o 1 osobê - kolegê Stanis³awa Tulejê.

3. Z ¿ycia Ko³a.

Podstawow± form± dzia³alno¶ci naszej organizacji s± zebrania, które wieloletnim zwyczajem odbywaj± siê w ka¿d± drug± niedzielê miesi±ca o godzinie 10:15, z wy³±czeniem okresu wakacyjnego. W mijaj±cym roku odby³o siê 9 takich spotkañ. Omawiane by³y sprawy organizacyjne Ko³a, nalpilniejsze prace pasieczne i wszechstronne szkolenia. Na ka¿de zebranie - to sta³a tradycja - koledzy s± zapraszani przez Zarz±d Ko³a drog± telefoniczn±. Odp³aca siê to wysok± frekwencj± zebranych- ¶rednio 75 %. Wieloletni± tradycj± tych spotkañ jest obradowanie przy kawie, herbacie i ciasteczkach w naprawdê serdecznej atmosferze. W ka¿dy czwartek poprzedzaj±cy zebranie spotyka siê Zarz±d Ko³a ustalaj±cy porz±dek jego obrad. Sk³adki cz³onkowskie, przedp³aty na leki, sprzêt, pszczo³y i ca³a korespondencja jest kierowana do adresatów w terminie, drog± tradycyjn± i poczt± elektroniczn±.

4. Dzia³alno¶æ szkoleniowa.

Podstawowym celem i misj± Ko³a jest nowoczesne podnoszenie wiedzy swoich cz³onków, popularyzacja pszczelarstwa w spo³eczeñstwie, dba³o¶æ o ochronê ¶rodowiska naturalnego i ekologiê. W tym celu na zebraniach prowadzimy szkolenia w³asnymi si³ami przez kolegów o du¿ej wiedzy i do¶wiadczeniu. Zapoznajemy naszych cz³onków z nowo¶ciami pozyskan± ze szkoleñ prowadzonych przez czo³ówkê polskich naukowców, a organizowanych przez WZP. By³y tak¿e organizowane szkolenia przez fachowców z zewn±trz. Go¶cili u nas na wyk³adach: Powiatowy Lekarz Weterynarii - dr.Andrzej Smyka, pracownik Podkarpackiego O¶rodka Doradctwa Rolniczego w Boguchwale - mgr. in¿.,Agnieszka ¯o³na, in¿. Stanis³aw Wróbel i pan W³odzimierz Gadza³a popularyzuj±cy preparat o nazwie " efektywne mikroorganizmy" w hodowli pszczó³ i uprawie ro¶lin. Ponadto zosta³a zorganizowana wycieczka szkoleniowa do wzorowych pasiek w Kamiannej i Tuchowie. W Kamiannej byli¶my przyjêci przez pana Jacka Nowaka, który udostêpni³ do zwiedzania swoj± pasiekê, oraz przedsiêbiorstwo dostosowane do konfekcjonowania i badania miodu. Wyg³osi³ tak¿e wyk³ad na temat dobroczynnego znaczenia miodu w od¿ywianiu i roli pszczó³ w przyrodzie. Uczestnicy wycieczki oddali ho³d zmar³emu kilka miesiêcy wcze¶niej ks. dr. Henrykowi Ostachowi - wielce zas³u¿onemu dla rozwoju pszczelarstwa w Polsze - zapalaj±c znicz na Jego grobie na cmentarzu w Kamiannej. W Tuchowie byli¶my go¶æmi w gospodarstwie rodzinnym pañstwa Ireny i Alberta Radwanów - pszczelarza zawodowego i publicysty w prasie pszczelarskiej. Wys³uchali¶my bardzo ciekawego wyk³adu na temat prowadzenia pasieki stacjonarnej stanowi±cej ¼ród³o utrzymania.
Nale¿y podkre¶liæ, ¿e nasze Ko³o nale¿y do przoduj±cych pod wzglêdem ilo¶ci osób zdobywaj±cych kwalifikacje na wielomiesiêcznych kursach, zakoñczonych nadaniem tytu³u robotnika b±d¼ mistrza w zawodzie pszczelarza. Tylko w ostatnich 4 latach kurs taki ukoñczy³o 13 osób, a kolejna grupa 13 osób oczekuje na rozpoczêcie podobnego szkolenia za 2 miesi±ce w Iwoniczu, organizowanym przez WZP w Rzeszowie.

5. Zaopatrzenie pasiek.

Cz³onkowie naszych Kó³ korzystaj± z pomocy Agencji Rynku Rolnego. Nie s± to dop³aty bezpo¶rednie, jak w innych dzia³ach rolnictwa, lecz czê¶ciowy zwrot kosztów wydatków ponoszonych na zakup okre¶lonych rzeczy. I tak w mijaj±cym roku nasi cz³onkowie zakupili:
* 124 opakowania apiwarolu - leku na zwalczanie warrozy,
* 22 odk³ady pszczó³- celem odbudowania stanu rodzin,
* 103 matki pszczele.
Po raz pierwszy w dokonali¶my zakupów sprzêtu pszczelarskiego /drogiego/ otrzymuj±c dop³atê w wysoko¶ci 16.500 z³.
Podobnie jak w roku poprzednim rozprowadzili¶my w¶ród naszych cz³onków 4840 kg apifortuny, francuskiego pokarmu dla zimuj±cych pszczó³.
I na koniec dobra wiadomo¶æ. Co roku nasi cz³onkowie s± laureatami w konkursie na najlepsz± pasiekê podkarpacia organizowan± przez WZP. Mi³o mi pañstwa poinformowaæ, ¿e w tym roku nasz kolega Zdzis³aw Czelu¶niak otrzyma³ 3 nagrodê w grupie pasiek amatorskich. Dosta³ dyplom i nagrody rzeczowe.
Gratulujemy.

6. Podziêkowania.

Za okazan± pomoc w mijaj±cym roku, w imieniu wszystkich naszych cz³onków
D Z I Ê K U J E M Y
1. Ksiê¿om Saletynom za odprawienie mszy dziêkczynnej do ¦w. Ambro¿ego i umo¿liwienie nam u siebie ¶wiêtowania,
2. Zarz±dowi WZP w Rzeszowie za opiekê nad naszymi ko³ami i doskona³± wspó³pracê
3. Panu Januszowi Przetacznikowi prezesowi Jasielskiej Spó³dzielni Mieszkaniowej za udostêpnienie nam lokalu i pomoc w naszej dzia³alno¶ci statutowej
4. Panu Andrzejowi Smyce - Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii za pomoc w naszej dzia³alno¶ci statutowej, zorganizowanie wyk³adów o chorobach pszczó³ i zwalczanie ognisk zgnilca w powiecie jasielskim
5. Panu Zbigniewowi Staniszewskiemu - Wójtowi Dêbowca, za pomoc w organizowaniu cyklicznych obchodów ¶wiêta naszego patrona w Dêbowcu
6. Pañstwu Irenie i Albertowi Radwanom, za ¿yczliwe przyjêcie nas u siebie w pasiece i przedstawienie swojego sposobu prowadzenia du¿ych pasiek
7. Pani Agnieszce ¯o³nie pracownicy PODR w Boguchwale, za coroczny cykl szkoleñ z zakresu gospodarki pasiecznej
8. Panu Stanis³awowi Wróblowi - przyjacielowi naszego Ko³a, za wieloletnie wyk³ady o gospodarce pasiecznej i opiece nad naszymi cz³onkami na kursach kwalifikacyjnych
9. Panu Tadeuszowi Górczykowi - cz³onkowi Zarz±du Powiatu Jasielskiego, za ¿yczliwo¶æ i pomoc dla naszego Ko³a
10. Pani Barbarze Dziedzic i m³odzie¿y, za u¶wietnienie wystêpami naszej uroczysto¶ci
11. Wszystkim osobom tu zebranym, za wspólne ¶wiêtowanie.


Konkurs!!!

Informujemy, ¿e Zarz±d Powiatowego Ko³a Pszczelarzy w Ja¶le organizuje dla cz³onków naszego ko³a konkurs na naj³adniejsz± pasiekê. Celem konkursu jest lepsze poznanie siê nas i naszych pasiek, mo¿liwo¶æ pochwalenia siê swoj± pasiek± na szerszym forum, wy³onienie pasiek, które zg³oszone zostan± na konkurs organizowany przez WZP
w Rzeszowie, a tak¿e takie urz±dzenie pasieki, aby stanowi³a ona nie tylko miejsce pracy, ale tak¿e relaksu i wypoczynku dla nas i naszych go¶ci.
Dla laureatów Zarz±d przewidzia³ cenne nagrody.
Termin zg³oszeñ pasiek do konkursu - czerwiec 2012 roku.
Zapraszamy.